Τετάρτη 3 Αυγούστου 2011

Αποκλεισμός του Παναθηναϊκού από το Champions League

Δεν ήταν πολλοί αυτοί που θα μπορούσαν να φανταστούν πριν από το παιχνίδι με την Οντένσε στο ΟΑΚΑ, ότι ο Παναθηναϊκός θα δεχθεί 4 γκολ και θ’ αποκλειστεί από τη συνέχεια του Champions League.

Ακόμη και όταν ξεκίνησε το παιχνίδι τίποτα δεν προμήνυε κάτι τέτοιο. Βλέποντας το στήσιμο του Παναθηναϊκού έβλεπες ότι θέλει κυρίως το μηδέν στην άμυνα.
Χωρίς φορ περιοχής, με γεμάτο κέντρο και καμιά διάθεση να βγει μπροστά για να πιέσει τον αντίπαλο του, καταλάβαινες ότι θα προσέχει πίσω και θα χτυπά με αντεπιθέσεις.

Όλα όμως άλλαξαν πολύ γρήγορα με το γκολ που δέχτηκε στο 12ο λεπτό και έτσι το αρχικό πλάνο πήγε στα σκουπίδια.
Ο Τζόρβας σε αυτή τη φάση ήταν απαράδεκτος για το επίπεδο που αγωνίζεται.
Είναι δυνατόν να μην παίρνει σβάρνα τον αντίπαλο που τον πιέζει πάνω στη γραμμή και να κάνει απόκρουση ερασιτέχνη τερματοφύλακα δίνοντας πάσα σε άλλο αντίπαλο… κι όμως είναι…

Από ‘κει και πέρα ο Παναθηναϊκός έπρεπε να ανοιχτεί, ώστε να πετύχει δυο γκολ για να πάρει την πρόκριση.
Με την είσοδο του Τότσε βάζει παίκτη στην αντίπαλη περιοχή, ανεβάζει όλες τις γραμμές πιο ψηλά και καταφέρνει ν’ ανατρέψει το σκορ σε 2-1 στο 50ο λεπτό.
Στην επόμενη φάση χάνει το τετ α τετ ο Νίνης με την μπάλα ν’ αποκρούεται απ’ το δοκάρι και ο ενθουσιασμός είναι διάχυτος από την εξέλιξη του ματς.

Κάπου εκεί όμως ήρθε η κατάρρευση !!!
Ο Παναθηναϊκός δέχτηκε 3 γκολ και η υπόθεση πρόκριση κλείδωσε υπέρ της Οντένσε.

Το τελικό 3-4 μπορεί να μην είναι και το πιο δίκαιο σκορ για την εικόνα του ματς, αλλά η αποτελεσματικότητα είναι ένας παράγοντας που καθορίζει τα παιχνίδια και αυτήν την είχε η Οντένσε.
Ο Παναθηναϊκός δεν έπαιξε καλά. Δεν ήταν ομαδικός, δεν είχε συνοχή, δεν είχε δυνάμεις και δεν είχε σχέδιο Β.
Βασίστηκε στην ποιότητα των παικτών του και με ατομικές προσπάθειες προσπάθησε να πάρει την πρόκριση.
Η ομαδική προσπάθεια και η αποτελεσματικότητα της Οντένσε, της έδωσαν κατά την προσωπική μου άποψη δίκαια την πρόκριση.

Η επόμενη μέρα για τον Παναθηναϊκό σίγουρα φέρνει γρίνια και φτώχια.
Δεν ήρθε το τέλος του κόσμου όμως… η χρονιά τώρα ξεκινά…