Δευτέρα 8 Νοεμβρίου 2010

Δεύτερη συνεχόμενη νίκη εκτός

Πολύ σημαντική νίκη με 0-1 πήρε ο δικέφαλος του Βορρά μέσα στην Καβάλα και έτσι καλύπτει σημαντικά το χαμένο έδαφος στη βαθμολογία, μετά από τα αρχικά αρνητικά αποτελέσματα.
 Ο ΠΑΟΚ με την φόρα της μεγάλης νίκης επί της Βιγιαρεάλ, μπήκε ορεξάτος στο παιχνίδι και ευτύχησε να πετύχει πολύ γρήγορα γκολ (στο 13ο λεπτό με τον Γκαρσία), με αποτέλεσμα να πανικοβάλει την Καβάλα και να την κρατήσει πίσω. Στο δεύτερο ημίχρονο φάνηκε η κόπωση και η ομάδα περιορίστηκε σε παθητικό ρόλο, με κύριο σκοπό την διατήρηση του μηδέν στην άμυνα.
 Η αμυντική λειτουργία ήταν και πάλι πολύ καλή... με τον Κοντρέρας να ξεχωρίζει για μια ακόμη φορά, ενώ η μοναδική περίπτωση που απείλησε η Καβάλα ήταν από μια αδράνεια του Τσιρίλο στο τέλος…
 Ο ΠΑΟΚ δεν μπόρεσε να κρατήσει την μπάλα και να δημιουργήσει φάσεις για γκολ ώστε να καθαρίσει το παιχνίδι, αλλά αυτό ήταν λίγο αναμενόμενο εφόσον υπήρχαν οι ελλείψεις των Λίνο και Ίβιτς που κατά τη γνώμη μου είναι οι δυο πιο δημιουργικοί παίκτες της ομάδας.
 Σημασία έχει το αποτέλεσμα όμως και αυτό δικαιώνει τον προπονητή και τους παίκτες της ομάδας για τον τρόπο που αγωνίστηκαν και πήραν τους τρεις πολύτιμους εκτός έδρας βαθμούς, παρόλο που οι φίλαθλοι της ομάδας φρόντισαν να μετατρέψουν το παιχνίδι σε εντός έδρας…